Na stránkách výrobců a prodejců různých systémů pro využívání dešťové vody se dočtete, že pokud chcete využívat vodu v domácnosti na splachování a praní, potřebujete řídící jednotku, která zajišťuje zálohování systému užitkové vody vodou pitnou. Tato jednotka je umístěna v domě a obsahuje čerpadlo, od kterého vede pouze hadice do nádrže. Při nedostatku užitkové vody v systému se čerpadlo vypne a pustí do rozvodu dešťové vody vodu pitnou (děje se to tzv. přes volnou hladinu, aby nedošlo k mísení rozvodů). Existují i jednotky tohoto typu, které mají místo sacího čerpadla čerpadlo ponorné. Na těchto internetových stránkách si můžete prohlédnout několik typů řídících jednotek.
Není však nezbytně nutné, mít tento sofistikovaný systém. Lze si pořídit obyčejné ponorné čerpadlo, které se zavěsí 10–15 cm nad dno nádrže, abychom nenasávali kal. V případě, že má čerpadlo hadici s plovákem a sacím košem, může se umístit na dno. Ponorná čerpadla mívají také plovák, který vypne čerpadlo, když voda klesne pod určitou úroveň, aby nenasálo vzduch. Pokud používáme vodu v domácnosti, Je nutné mít čerpadlo, které zajistí stálý tlak v rozvodu, tedy tzv. domácí vodárnu. Také musíme zajistit zálohování systému pitnou vodou. To lze udělat nezávisle na čerpadle a to tak, že pitnou vodu doplňujeme rovnou do nádrže. Na přívodním potrubí s pitnou vodou je ventil řízený čidlem hladiny v jímce.
Stejným způsobem můžeme použít i čerpadlo sací (také v provedení „domácí vodárna“. To bývá umístěno mimo nádrž. Do nádrže vede hadice se sacím košem. Není dobré, aby sací koš ležel na dně jímky, mohl by nasávat kal. Proto ho buď opatříme plovákem tak, aby sál vodu asi 10 cm pod hladinou, nebo ho zavěsíme asi 15 cm nad dno nádrže. V případě sacího čerpadla je žádoucí, aby toto čerpadlo mělo zpětnou klapku na sacím potrubí a ochranu proti běhu na sucho.
← Jaké čerpadlo je vhodné pro čerpání dešťové vody z nádrže?