Při návrhu filtrování dešťové vody je třeba dobře znát místní podmínky. Zejména velikost odvodňované plochy, ale i čistota vody. Některé střechy jsou čisté a vodu z nich je teoreticky možné použít rovnou. Jinde ale mohu nad střechou růst stromy, prášit se z ulice, nebo usazovat popílek ze sousedova komína. Z některých střech teče více nečistot než vody. Filtrovat musíme vždy, a v závislosti na místních podmínkách volíme jaký „kalibr“ použít.
V maximu případů se obejdeme s pasivními filtry, tzn. bez jakéhokoli příkonu.
Pokud je vody spíš méně a je relativně čistá, doporučil bych bezztrátový údržbový filtr. Nečistoty se budou zachytávat na sítkách, přes které bude voda protékat a jednou za čas je budete muset vyčistit. Všechna dešťová voda se tak dostane do nádrže, ale pokud by byla špinavá, ucpe vám filtr při každém větším dešti.
Z neztrátových filtrů se na dešťovou vodu osvědčil Geiger s horizontálním odtokem, tzv. mokrý (http://www.levnestavebniny.cz/odvodnovaci-systemy/geigry-a-vpuste/geiger-s-horizontalnim-odtokem-mokry/geiger-mokry-.504/). Sám o sobě odděluje jen velmi hrubé nečistoty. Proto je vhodné instalovat dva geigry za sebe do série, přičemž na filtrační sítko druhého dáte kvalitní dámskou punčochu. Tu je potřeba podle čistoty vody +- jednou za měsíc vyndat, vyprat v kýblu čisté vody a zase vrátit, dokud není děravá. Pak vyměnit. Pro relativně čistou vodu toto řešení většinou stačí. Měl by se instalovat na viditelném místě, aby se včas přišlo na to, že je ucpaný.
Nejjemnější nečistoty se mohou usazovat buďto v sedimentační nádrži, nebo přímo na dně vaší jímky, pokud máte čerpadlo s plovoucím košem.
Pokud je vody dost a je relativně nečistá, doporučil bych ztrátový bezúdržbový filtr, který z dešťové vody odlučuje na ukloněném sítku část čisté vody, a zbytek vody splachuje nečistoty ze sítka do kanalizace. Nemusí se čistit, jen jednou za čas zkontrolovat. Pokud počítáte s tím, že nádrž na vodu bude podtékat, omezíte si ještě tímto filtrem přítok.
Vždy platí, že filtr je tím účinnější, čím čistší vodu zpracovává. U velmi znečištěných vod (listnaté i jehličnaté stromy nad většinou střechy, žádná údržba) se vyplatí instalovat několik filtrů za sebou. Například sedimentační nádrž, hrubý ztrátový filtr a jemný ztrátový filtr.
Ztrátové filtry jsou většinou trochu dražší, ale komfortnější a trochu jistější. Z konkrétních výrobků nabízí například firma Glynwed ( http://www.glynwed.cz/cs/vodni-hospodarstvi/sber-a-filtrace-vody.html ) nebo Coleman (http://www.coleman.cz).
U středně znečištěné vody bývá vhodné oba druhy filtrace kombinovat, nejdřív použít ztrátový filtr a za ním bezztrátový.
Konečně je potřeba počítat s tím, že tyto filtry vás zbaví pouze nečistot ve vodě, a nikoli těch, které se vám do vody dostanou za filtrem, či které vám napadají do nádrže. Protože takové nečistoty vždy existují, je potřeba v každém případě opatřit čerpadlo jemným sacím košem.
← Chci splachovat WC dešťovou vodou. Potřebuji nějaký speciální filtr? Jak zajistím, aby se nezanášelo čerpadlo a rozvod?