Dešťová voda přitahuje v posledních letech pozornost především kvůli rostoucímu suchu. Mnoho z nás ho dosud nepociťuje a nevidí proto nutnost se vodou zabývat. Řada lidí, pro které je sucho a voda „téma“, se však rozrůstá. Stejně tak i naléhavost, s jakou je potřeba řešit problémy spojené s hospodařením s dešťovou vodou: povodně, velké výkyvy teplot ve městě, nedostačující kapacita kanalizace nebo již zmíněné sucho.
Ačkoli slovo hospodaření vyvolává představu využití vody, základním principem hospodaření s dešťovou vodou ve městě je, aby se voda vsákla do země tam, kde spadne. Pak se bude moci částečně odpařit do vzduchu a snížit v horkých dnech jeho teplotu, částečně vsáknout do země a doplnit zásoby podzemní vody. Dešťová voda, která se vsákne do země, nemusí být odvedena kanalizací a nákladně čištěna v čistírně odpadní vod, a při povodni nezvýší hladiny řek.
Řešení navrhovaná v rámci systému přírodního hospodaření s dešťovou vodou jsou tedy především zasakování vody – udělat zpevněné povrchy propustnými, zadržovat vodu nejenom v půdě, ale i v rostlinách – k tomu kromě klasických parků mohou napomoci zelené střechy a vertikální zahrady. Kde jsou nevhodné podmínky k zasakování, je možné vodu zadržet v nádržích a její zásak zpomalit, nebo vodu využít k zalévání vegetace či v domácnosti, kde až v 50% míře může nahradit spotřebu pitné vody tím, že ji využijeme ke splachování či praní.
Týmu lidí z ČSOP Koniklec se podařilo uchopit téma hospodaření s dešťovou v době, kdy zájem o ně roste. Zároveň se organizaci podařilo získat prostředky na to, aby téma mohla rozvinout do projektu s názvem Počítáme s vodou. Prostředky na něj poskytlo Ministerstvo životního prostředí z Programu švýcarsko-české spolupráce. Tato podpora umožnila v průběhu tří let trvání projektu (2013–2016) provozovat online poradnu, uspořádat přes desítku seminářů, 2 zahraniční exkurze za dobrými příklady do Německa a Švýcarska a 2 mezinárodní konference s evropskými odborníky.
Na tři roky se projekt Počítáme s vodou ČSOP Koniklec stal hybnou silou pro téma hospodaření s dešťovou vodou. Tím zásadním spojením pro úspěšný projekt byla spolupráce lidí z nevládní organizace, která má zájem na kultivaci veřejného prostoru, a odborníků, kteří jsou ochotni srozumitelně formulovat výsledky své práce a kterým záleží na tom, že budou tyto výsledky dále zaváděny do praxe. ČSOP Koniklec je našla v Asociaci pro vodu (CzWA), a za jejich spolupráci jim patří velký dík: doc. Ing. Davidu Stránskému Ph.D. (ČVUT, CzWA), Dr. Ing. Ivaně Kabelkové (ČVUT, CzWA), Ing. Vojtěchu Barešovi Ph.D. (ČVUT, CzWA), Ing. Jiřímu Vítkovi (JV PROJEKT VH, s.r.o., CzWA) a Ing. Radimu Vítkovi, MSc. (JV PROJEKT VH, s.r.o., CzWA).
Pokud vás téma hospodaření s vodou zajímá a do projektu jste neměli možnost se zapojit, existuje několik výstupů, které jsou k dispozici i nadále, tedy po ukončení projektu v březnu 2016. Trvalým příspěvkem k tématu je knižní publikace Hospodaření s dešťovou vodou v ČR vydaná v březnu 2015. Publikace je přehledem současné legislativy upravující hospodaření s dešťovou vodou v ČR a jako taková může sloužit jak pracovníkům vodoprávních úřadů, tak projektantům při výběru vhodných zařízení správného hospodaření s dešťovou vodou.
Internetové stránky www.pocitamesvodou.cz a facebookový profil www.facebook.com/hospodarenisdestovouvodou budou i nadále fungovat jako databáze poznatků a odborných článků k tématu.
Během jara 2015 byl spuštěn online nástroj pro podporu rozhodování ve fázi návrhu a schvalování staveb. Pomocí této výpočtové aplikace na principu návodných otázek se zástupci obecních a městských úřadů lépe zorientují v normách a vyhláškách při schvalování staveb a jejich odvodnění dle principů hospodaření s dešťovými vodami.
Ve spolupráci s Městskou částí Praha 12 vznikla Strategie hospodaření s dešťovou vodou v Praze 12, která je jako vzorový dokument pro obce ČR k nahlédnutí na webu www.pocitamesvodou.cz.
Samotný závěr projektu přinesl online mapovou databázi dobrých příkladů realizací hospodaření s dešťovou vodou v ČR, která může sloužit jako inspirace projektům nově vznikajícím a možnost učit se ze zkušeností těch, kteří již konkrétní opatření uvedli do praxe.
Autorka: Mgr. Zdeňka Kováříková, ČSOP Koniklec