Už jste se někdy setkali s pojmem vertikální zahrada? Existence tohoto typu ozelenění fasády se pomalu dostává do povědomí nejen zahradních architektů a projektantů, ale i široké veřejnosti.
Ve městech si lidé nejčastěji stěžují na nedostatek zelených ploch s tím související prašné, suché a špatně dýchatelné ovzduší. Většina zdí staveb bývá ponechávána holá, nevyužitá a bez života, a tak přišel v roce 1991 francouzský botanik a designér Patric Blanc s myšlenkou realizace tzv. vertikální zahrady (le mur végétal nebovertical garden). Vymyslel způsob, jak dokáží rostliny rozvíjet kořeny a růst bez klasického substrátu (zeminy) na libovolné vertikální konstrukci.
Tyto zelené stěny mohou být exteriérovou i interiérovou záležitostí. Velice pozoruhodné dokáží být zvolené rostlinné kombinace. Měnící se struktury a tvary, hustota a barva rostlin působí, jakoby vegetační stěna byla jakýmsi živým obrazem. Patric Blanc k tomuto poznamenává: „Některé vegetační stěny mají krajinomalebný charakter možná proto, že je to abstraktní dílo, kde se v různých částech zachycuje světlo a odráží se velké množství různých obrazů. Není to jen plochý zelený povrch, ale umělecká forma pestré a souzvučné harmonie“. Vertikálních zahrad již existuje na světě více než 100, nejvíce jich bylo zrealizováno v místě jejich zrodu, ve Francii, přičemž největší z nich je v Paříži. Její plocha je 300 m2 a výška 30 m.
Bezpochyby nejdůležitějšími vlastnostmi takové zelené zahrady jsou:
• čistí vzduch – jsou univerzálním filtrem pro prach a plyny vznikající při spalování fosilních paliv (oxidy síry, dusíku, uhlíku)
• zvyšují vlhkost vzduchu ve vyhřátých městských ulicích a ve vytápěných prostorách
• odhlučňují interiérové i exteriérové prostory
• ochlazují přehřáté prostory
• snižují náklady na topení v zimě a klimatizaci v létě
• produkují květy, plody, …
• poskytují útočiště pro volně se vyskytující rostliny a živočichy
Způsobů realizací, zavlažování a osvětlování vertikálních zahrad již existuje celá řada. Konstrukce bývají velmi lehké (1 m2 váží méně než 20 kg) a lze je umístit trvale na jakoukoliv stěnu libovolné budovy. Vertikální zahradu na klíč vám u nás pomůže vytvořit kupříkladu Ing. Zuzana Klusová vlastnící firmu OSČV ČAROKVĚTY.
Životnost vertikální zahrady je dlouhodobá. Se správnými materiály a při profesionálním upevnění na stěnu může vydržet bez větší opravy alespoň 15 let. Jako živý systém se vertikální zahrada vyvíjí po léta a v rámci zachování její estetické hodnoty mohou být zapotřebí určité zahradnické zásahy. Zvažuje-li se délka trvání vertikální zahrady, k většině finančních vstupů dochází pouze v počátcích realizace.
Použité zdroje:
http://zahrady.vertikalnizahrady.org/do … ni-zahrady
http://bydleni.idnes.cz/krasne-vertikal … ektura_web
http://www.uur.cz/default.asp?ID=3867
http://cs.wikipedia.org/wiki/Patrick_Blanc
Autorem článku je Veronika Kalníková