Na údržbu přírodního jezírka nepotřebujete žádnou chemii. O čištění vody se postará jednak vodní filtr, jednak samy rostliny.
Možná patříte mezi lidi, kterým chlorovaná voda v prefabrikovaných domácích bazénech zrovna nevoní. Pak dejte přednost osvěžení v čistém přírodním jezírku. Na jeho údržbu nepotřebujete žádnou chemii, protože o čištění se postará příroda. Báječné je, že si přírodní koupací jezírko můžete vybudovat na zahradě svépomocí. Je to docela snadné.
Hlavou se vám možná honí pochybnosti – nikdy jsem nic nestavěl, nevím, jak na to a navíc – jak udržovat vodu čistou? Nebojte, není to tak složité, jak se zdá. Pokud se do stavby pustíte, odměnou vám bude čistá voda bez jakékoli chemie, a to v jezírku přesně podle vašich představ.
Doporučujeme dodržovat některé zásady, aby se „dílo“ podařilo. Za prvé se musíme rozhodnout, jak velké jezírko chcete mít. Základní pravidlo zní, že při zhotovení malého jezírka (plocha vodní hladiny do 40 m2 ) povolení stavebního úřadu není zapotřebí. V případě, že chcete vybudovat jezírko větší, měly by v první řadě naše kroky vést na místní stavební úřad, abychom přesně zjistili, co je zapotřebí, než se pustíme do práce. Ne každý se vyzná ve stavebním zákoně tak dokonale, aby si byl stoprocentně jist, když ho má použít v praxi. Co jezírko, to jiná velikost, tvar, hloubka, vzdálenost od budovy. Kombinace těchto a dalších parametrů je v každém případě vždy individuální. Odborníci na úřadě poradí, jak přesně ve vašem konkrétním případě postupovat.
Jezírko je dobré umístit na takovém místě, kam svítí slunce alespoň 6 hodin denně. Pokud se budou ve vodě koupat i děti, doporučujeme, aby jezírko bylo „na očích“ a mělo pro děti uzpůsobený vstup do vody. Počítejte s tím, že jezírko ke koupání musí být dostatečně hluboké. Tady ale můžete narazit, a to nejen obrazně, ale doslova, a to na skálu. V takovém případě se při hloubení nejspíš neobejdete bez cizí pomoci a potřebné techniky.
„Swimming Pond terrace steps and fibrous web“. Licencováno pod Public domain via Wikimedia Commons.
Předpokládejme, že jste se už zbavili hlíny i vytěženého kamene a začínáte jezírko tvarovat. Vstup do něj by měl být pozvolný. Je dobré, když okraj jezírka tvoří tři terasovité stupně. Každý okraj zarovnejte tak, aby měl všude stejnou výšku a voda z něj nemohla vytékat. Chcete-li, aby jezírko vypadalo přirozeně, vyhněte se ostrým rohům.
Dno a stěny jámy nejprve zbavte ostrých výčnělků, nerovností či kamenů. Na dno nasypeme vrstvičku písku a položíme geotextilii. Na ni přijde speciální fólie. Její pruhy se svařují horkým vzduchem. Pracujte pečlivě, fólie musí dokonale těsnit a mít dostatečný přesah.
Rostliny vysázené do různé hloubky terasovitého okraje jezírka plní nejenom funkci estetickou, ale postarají se i o čistotu vody. Kvůli pohybu vody a jejímu provzdušnění je dobré zapojit oběhové a filtrační čerpadlo. Vodopád nebo fontána pak vodu provzdušní a dopřeje vodním rostlinám kyslík.
Nezbytnou součástí koupacího jezírka jsou vodní rostliny. V zásadě je můžeme rozdělit do dvou skupin. Řekněme si nejprve něco málo o rostlinách, které potřebují kořenit v hloubce větší než je 30 cm. Zejména rostliny, co jsou zcela ponořené, jsou pro jezírko nepostradatelné, protože spotřebovávají oxid uhličitý a minerály. Tím brání růstu řas. Patří k nim například pramenička, bahnička nebo stolístek.
Nicméně asi nejoblíbenější a nejznámější jsou lekníny: jejich květy důstojně plavou na hladině, zatímco kořeny mají hluboko ve vodě. K evergreenům mezi hluboko vodními rostlinami se řadí i stulík, který na rozdíl od leknínu snese polostín.
Jezírko je dobré umístit na takovém místě, kam svítí slunce alespoň 6 hodin denně.
Do vody mělké, tedy zhruba 20 – 30 centimetrů hluboké vody, se výborně hodí například dekorativní kosatce či suchopýr, dále velmi odolný zblochan a oblíbená šípatka. Práci s vysazováním si usnadníte, když rostliny zasadíte do speciálních výsevných košů.
Praktickým doplňkem jezírka je dřevěné molo nebo část břehu z kamene. Jednak je to příjemné při koupání, jednak se tím zabrání zanášení nečistot přímo z trávníku. Máte-li v okolí jezírka listnaté stromy, pak je dobré zabránit napadání listů do vody ochrannou sítí. Proti jarnímu pylu, který na jaře může pokrýt vodní plochu, zatím žádná účinná obrana není. Koupel v jezírku, které zapadá do konceptu naší zahrady, je k nezaplacení. Vytvořili jsme ho vlastníma rukama, je bez chlóru a dalších chemikálií. Ten pocit, kdy zahradu zdobí naše malé vodní království, určitě stojí za to.
Autor: Barbora Martínková